Ratio, Rates and Proportions  Flashcard

Ratio, Rates and Proportions Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is equal to one. For example, if 12 people cost $66, the unit rate is $5.50 per person.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

To find the unit rate, you divide the total cost by the number of units. For example, to find the cost per person, divide the total cost by the number of people.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division is used to solve for unit rate.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = 1.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of STARS to SQUARES if there are 3 STARS and 4 SQUARES?

Back

The ratio of STARS to SQUARES is 3 to 4.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?

Back

The ratio of flour to sugar is 2 to 3.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?