Ratio, Rates and Proportions Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is equal to one. For example, if 12 people cost $66, the unit rate is $5.50 per person.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, you divide the total cost by the number of units. For example, to find the cost per person, divide the total cost by the number of people.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division is used to solve for unit rate.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x = 1.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of STARS to SQUARES if there are 3 STARS and 4 SQUARES?
Back
The ratio of STARS to SQUARES is 3 to 4.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?
Back
The ratio of flour to sugar is 2 to 3.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
rates ratios and proportions

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Using Double Number Lines to Mix Things Up

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
2-5 Compare Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Compare Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Proportional vs. Non-Proportional

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
3.1-3.3 Proportional Relationships and Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade