Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as a fraction.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or cost per item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, allowing for easy comparison of different rates.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin types 408 words in 4 minutes, what is his unit rate per minute?

Back

102 words per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin types at the same rate, how many words can he type in 7 minutes?

Back

714 words.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per item?

Back

To find the cost per item, divide the total cost by the number of items.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?