Rates and Unit Rates Overview

Rates and Unit Rates Overview

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the ratio of tenants to cars is 3:5 and there are 30 tenants, how many cars are there?

Back

50 cars.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Luis runs 50 miles in 5 hours. How long would it take him to run 100 miles?

Back

10 hours.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate that compares a quantity to one unit of another quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the total quantity by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?