Rates and Unit Rates Overview

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the ratio of tenants to cars is 3:5 and there are 30 tenants, how many cars are there?
Back
50 cars.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Luis runs 50 miles in 5 hours. How long would it take him to run 100 miles?
Back
10 hours.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate that compares a quantity to one unit of another quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
To find a unit rate, divide the total quantity by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade