Stand Out 3 - Shopping for Food

Flashcard
•
English
•
University
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price of country style ribs per pound?
Back
$1.99 per lb.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price for 2 lbs of strawberries?
Back
$3 for 2 lbs.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price of lettuce per piece?
Back
88¢ each.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price for 4 lbs of strawberries?
Back
$5 for 4 lbs.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per pound?
Back
Divide the total price by the weight in pounds.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does 'per lb.' mean?
Back
It indicates the price for one pound of an item.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a common unit of measurement for fruits and vegetables?
Back
Pounds (lbs) or pieces.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Calculating Total Purchase Prices

Flashcard
•
12th Grade - University
7 questions
Exam 2 Review

Flashcard
•
University
9 questions
Pricing in Monopolistic Competition Markets

Flashcard
•
University
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Business Math and Financial Math Final Practice

Flashcard
•
12th Grade
11 questions
2.5.1 Economic Influences

Flashcard
•
12th Grade
13 questions
Chapter 18 -Flashacards

Flashcard
•
11th Grade - University
15 questions
7.4 Review

Flashcard
•
KG
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade