Stand Out 3 - Shopping for Food

Stand Out 3 - Shopping for Food

Assessment

Flashcard

English

University

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price of country style ribs per pound?

Back

$1.99 per lb.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price for 2 lbs of strawberries?

Back

$3 for 2 lbs.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price of lettuce per piece?

Back

88¢ each.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price for 4 lbs of strawberries?

Back

$5 for 4 lbs.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost per pound?

Back

Divide the total price by the weight in pounds.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does 'per lb.' mean?

Back

It indicates the price for one pound of an item.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a common unit of measurement for fruits and vegetables?

Back

Pounds (lbs) or pieces.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?