Ratios, Proportions, Unit Rate, Proportional Reasoning

Ratios, Proportions, Unit Rate, Proportional Reasoning

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express a ratio in simplest form?

Back

To express a ratio in simplest form, divide both terms of the ratio by their greatest common divisor (GCD).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price?

Back

To find the unit price, divide the total price by the number of units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean for a graph to be proportional?

Back

A graph is proportional if it passes through the origin (0,0) and has a constant rate of change.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 sweatshirts cost $60, what is the cost of one sweatshirt?

Back

The cost of one sweatshirt is $20.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?