Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $10 for 2 hours of work, the unit rate is $5 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 15 miles in 3 hours, the unit rate is 15 miles ÷ 3 hours = 5 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you pay $15 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 2 boxes / $5, 15 pounds every 5 servings?

Back

$6 for each hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does one senior movie ticket cost if 5 tickets are sold for $37.50?

Back

$7.50 per senior ticket.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?