Illustrative Math Algebra 1 Unit 2 Lessons 1 - 9

Illustrative Math Algebra 1 Unit 2 Lessons 1 - 9

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th - 9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step to isolate the variable in the equation 5d - 1 = 2d - 7?

Back

Subtract 2d from both sides of the equation.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve for h: 5h + 2 - h = 22

Back

h = 5.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Write the equation for the total cost (y) of a holiday meal for x people, given the cost per person is $12.50 and a delivery fee of $30.

Back

y = 30 + 12.50x.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What equation represents Eddie's Electric charges of $90 per hour plus a $50 traveling fee?

Back

y = 90x + 50.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sandy had $173 and spent some on 7 books, leaving her with $12, how much did each book cost?

Back

Each book cost $23.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean to isolate a variable in an equation?

Back

To manipulate the equation so that the variable is on one side and all other terms are on the other side.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the distributive property in algebra?

Back

a(b + c) = ab + ac.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?