Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, usually with different units, such as miles per hour or cost per item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Convert 27 feet to yards.

Back

27 feet is equal to 9 yards.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total amount?

Back

To find the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you earn $90 for 5 hours of work, the unit rate is $90 ÷ 5 = $18 per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 notebooks cost $20, how much does 1 notebook cost?

Back

1 notebook costs $4.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate a unit rate?

Back

Unit Rate = Total Amount ÷ Number of Units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

Back

Lynnette washes 19 cars per day.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?