Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a comparison of two different quantities, often expressed as a fraction.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate with a denominator of one, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

They both compare two different quantities of information.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is an equivalent ratio?

Back

An equivalent ratio is a ratio that expresses the same relationship between two quantities, even if the numbers are different.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy a 6 pack of soda for $2.40, what is the cost of 1 can of soda?

Back

$0.40.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?