Unit Rate of graphs and word problems

Unit Rate of graphs and word problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $10 for 2 hours of work, the unit rate is $5 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a word problem?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Carter receives $13.50 for every 5 boxes of chocolate he sells. What is the unit rate in dollars per box?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Daysha earns 5 points for every 125 pages she reads. What is the unit rate in points per page?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which statement best describes the unit rate of 25 cm per second?

Back

It means that for every second, 25 centimeters are covered.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can you represent a unit rate on a graph?

Back

A unit rate can be represented as a slope on a graph, where the y-axis represents the total amount and the x-axis represents the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?