M6 Rates and Percents Test Review (write out- Calculator!)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the conversion factor between quarts and cups?
Back
1 quart = 4 cups.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many cups are in 2.5 quarts?
Back
10 cups.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the conversion factor between tons and pounds?
Back
1 ton = 2000 pounds.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does Mrs. Ciardiello's jeep weigh in pounds if it weighs 1.5 tons?
Back
3000 pounds.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 20 apples for $10.00, how much is one apple?
Back
$0.50.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit price?
Back
Unit Price = Total Price / Number of Items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If an object travels 3 km in 8 hours, what is its speed in km/h?
Back
Speed = Distance / Time = 3 km / 8 h = 0.375 km/h.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Fractions to Percents

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Percent Unit Review

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Percent Increase & Decrease

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Percent Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
7th Grade Math Review: Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Percents

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Lesson 4.5 PS

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Percent Change

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade