M6 Rates and Percents Test Review (write out- Calculator!)

M6 Rates and Percents Test Review (write out- Calculator!)

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the conversion factor between quarts and cups?

Back

1 quart = 4 cups.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many cups are in 2.5 quarts?

Back

10 cups.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the conversion factor between tons and pounds?

Back

1 ton = 2000 pounds.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does Mrs. Ciardiello's jeep weigh in pounds if it weighs 1.5 tons?

Back

3000 pounds.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 20 apples for $10.00, how much is one apple?

Back

$0.50.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit price?

Back

Unit Price = Total Price / Number of Items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If an object travels 3 km in 8 hours, what is its speed in km/h?

Back

Speed = Distance / Time = 3 km / 8 h = 0.375 km/h.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?