6B 3.5 Quick Check

6B 3.5 Quick Check

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Convert 100 miles in 2 hours to a unit rate.

Back

50 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many miles did Mr. Simmonds drive per hour if he drove 200 miles in 2 hours?

Back

100 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in customers per hour if a store has 120 customers in 6 hours?

Back

20 customers per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Divide the quantity by the number of units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?