Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pack if 4 packs of gum cost $3?
Back
$0.75
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much water is needed for four servings of oatmeal if 1 serving requires 2 cups?
Back
16 cups
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much oatmeal is used with 12 cups of water if 1 serving requires 4 cups of water and 1 cup of oatmeal?
Back
3 cups
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound if 5 pounds of meat costs $15.50?
Back
$3.10
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs Diego $16 for 4 corn dogs, what is the cost of 5 corn dogs?
Back
$20
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total cost from the cost per item?
Back
Total cost = Cost per item x Number of items
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratio and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate & Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
HTS Bell-Ringer 12/18

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade