Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pack if 4 packs of gum cost $3?

Back

$0.75

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much water is needed for four servings of oatmeal if 1 serving requires 2 cups?

Back

16 cups

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much oatmeal is used with 12 cups of water if 1 serving requires 4 cups of water and 1 cup of oatmeal?

Back

3 cups

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pound if 5 pounds of meat costs $15.50?

Back

$3.10

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs Diego $16 for 4 corn dogs, what is the cost of 5 corn dogs?

Back

$20

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total cost from the cost per item?

Back

Total cost = Cost per item x Number of items

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?