What is the cost per pack if 4 packs of gum cost $3?
Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$0.75
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much water is needed for four servings of oatmeal if 1 serving requires 2 cups?
Back
16 cups
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much oatmeal is used with 12 cups of water if 1 serving requires 4 cups of water and 1 cup of oatmeal?
Back
3 cups
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound if 5 pounds of meat costs $15.50?
Back
$3.10
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs Diego $16 for 4 corn dogs, what is the cost of 5 corn dogs?
Back
$20
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total cost from the cost per item?
Back
Total cost = Cost per item x Number of items
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit 2 Lessons 8-9 Unit Rate and Constant Speed

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rate Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade