💯Reveal Pilot - Test 3-1 through 3-4 (Pink Packet)

💯Reveal Pilot - Test 3-1 through 3-4 (Pink Packet)

Assessment

Flashcard

•

Mathematics

•

8th Grade

•

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation that represents the number of cakes made by Sweetness Bakery in x days if they made 20 cakes in 4 days?

Back

y = 5x

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does each pie sell for if the charity receives y for x pies modeled by y = 6x?

Back

$6 each

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does each cake sell for if the charity raises more money from pies than cakes?

Back

$4 each

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality in the equation y = 7x?

Back

7

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Fred’s Fun Park sells 10 ride tickets for $15, what is the unit rate per ticket?

Back

$1.50 per ticket

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Andy’s Amusements has a lower unit rate for tickets than Fred’s Fun Park, which park has cheaper tickets?

Back

Andy’s Amusements

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the value of x if the equation is x + 10 = 40?

Back

30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?