Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two quantities with different units, such as miles per hour or dollars per pound.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the numerator by the denominator to find the amount per one unit.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 1 minute?

Back

0.25 customers per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store has 120 customers in 6 hours, how many customers does it have per hour?

Back

20 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 130 miles in 2 hours, what is its speed in miles per hour?

Back

65 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?