Unit Rate and applying unit rate

Unit Rate and applying unit rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $2 ÷ 4 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 cups of dog food contain 1600 calories, how many calories are in 1 cup?

Back

320 calories (1600 calories ÷ 5 cups = 320 calories per cup).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many calories are in 3 cups of dog food if 1 cup has 320 calories?

Back

960 calories (320 calories per cup × 3 cups = 960 calories).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 4 Snickers for 5 dollars, what is the cost of 1 Snickers?

Back

$1.25 (5 dollars ÷ 4 Snickers = $1.25 per Snickers).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much would 12 Snickers cost if 1 Snickers costs $1.25?

Back

$15 (12 Snickers × $1.25 per Snickers = $15).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ernie travels 195 miles in 3 hours, what is his speed in miles per hour?

Back

65 miles per hour (195 miles ÷ 3 hours = 65 miles per hour).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?