Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $2 ÷ 4 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 cups of dog food contain 1600 calories, how many calories are in 1 cup?
Back
320 calories (1600 calories ÷ 5 cups = 320 calories per cup).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many calories are in 3 cups of dog food if 1 cup has 320 calories?
Back
960 calories (320 calories per cup × 3 cups = 960 calories).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 4 Snickers for 5 dollars, what is the cost of 1 Snickers?
Back
$1.25 (5 dollars ÷ 4 Snickers = $1.25 per Snickers).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much would 12 Snickers cost if 1 Snickers costs $1.25?
Back
$15 (12 Snickers × $1.25 per Snickers = $15).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ernie travels 195 miles in 3 hours, what is his speed in miles per hour?
Back
65 miles per hour (195 miles ÷ 3 hours = 65 miles per hour).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade