Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 120 miles in 3 hours, what is its speed in miles per hour?

Back

40 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 slices of pizza cost $12, what is the cost of one slice?

Back

$1.50.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

Divide the total amount by the number of units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?

Back

$0.50.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the relationship between the number of ice cream cones and brownies sold if there are 5 cones for every 3 brownies?

Back

The ratio of ice cream cones to brownies is 5:3.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?