What is a proportion?
Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 3 hours, what is its speed in miles per hour?
Back
40 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 8 slices of pizza cost $12, what is the cost of one slice?
Back
$1.50.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
Divide the total amount by the number of units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?
Back
$0.50.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between the number of ice cream cones and brownies sold if there are 5 cones for every 3 brownies?
Back
The ratio of ice cream cones to brownies is 5:3.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7 Lesson 17: Unit Rate and Proportions Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade