What is a ratio?
Ratio and Fraction Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you express a ratio as a unit rate?
Back
To express a ratio as a unit rate, divide both quantities by the same number to find the amount per one unit of the second quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate average speed?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per ounce of a product?
Back
To find the cost per ounce, divide the total cost by the total number of ounces.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per ounce of a 10-ounce bag of Taki's that costs $3.60?
Back
The cost per ounce is $0.36.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
TOTD Dec 9

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios and Proportions Unit 9

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
CSA #3 Review

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio Review #2

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
74- Warm Up Accel- 12/19

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio and Rate Problems

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio and Fraction Flashcard

Flashcard
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
37 questions
Math 8 SOL Review

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
8th Unit 8 : Unit Review Game

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Pythagorean Theorem

Quiz
•
8th Grade
20 questions
summer trivia

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Logos!

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Simplifying Radicals

Quiz
•
8th Grade