Rates & Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio of two quantities using different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate that compares a quantity to one.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit rate: 27 outs in 9 innings.
Back
3 outs per inning.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit rate: 15 liters in 3 minutes.
Back
5 liters per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit rate: $96 for 8 hours of work.
Back
$12 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
50 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade