Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio of two quantities using different units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate that compares a quantity to one.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate: 27 outs in 9 innings.

Back

3 outs per inning.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate: 15 liters in 3 minutes.

Back

5 liters per minute.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate: $96 for 8 hours of work.

Back

$12 per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find a unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

50 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?