Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $10 ÷ 5 apples = $2 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between unit rates and proportions?
Back
Unit rates can be used to set up proportions, which are equations that show two ratios are equal. For example, if 1 hour corresponds to 15 miles, then 4 hours corresponds to 60 miles.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 3 cups of flour for 4 servings, how much flour is needed for 1 serving?
Back
0.75 cups of flour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding a proportion?
Back
A proportion can be expressed as a/b = c/d, where a, b, c, and d are numbers.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 pounds of apples cost $10, what is the cost per pound?
Back
$2 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade