Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
Is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of cupcakes to cookies if there are 60 cookies and 10 cupcakes?
Back
1:6
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Doritos for $4.39 for 11.5 oz or Cheetos for $2.24 for 9.75 oz?
Back
Cheetos
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fill in the missing number into the ratio table: 55 : ? = 5 : 1
Back
11
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio of 35 : 14
Back
5 : 2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Rate?
Back
A comparison of two quantities with different units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A rate with a denominator of one.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios - Rates - Unit Rates !

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade