Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

Is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of cupcakes to cookies if there are 60 cookies and 10 cupcakes?

Back

1:6

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Doritos for $4.39 for 11.5 oz or Cheetos for $2.24 for 9.75 oz?

Back

Cheetos

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Fill in the missing number into the ratio table: 55 : ? = 5 : 1

Back

11

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio of 35 : 14

Back

5 : 2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Rate?

Back

A comparison of two quantities with different units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A rate with a denominator of one.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?