Unit 7 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you earn $20 for 3 hours of work, the unit rate is $20 ÷ 3 hours = $6.67 per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 8 items for $14, what is the price per item?
Back
$1.75 per item (calculated as $14 ÷ 8 items).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour (calculated as $20.40 ÷ 3 hours).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of customers per hour if a store sees 120 customers in 8 hours?
Back
15 customers per hour (calculated as 120 customers ÷ 8 hours).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute (calculated as 408 words ÷ 4 minutes).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound (calculated as $40 ÷ 5 pounds).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Find Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade