Rates and Unit Rates Overview

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a UNIT RATE?
Back
A ratio that compares two values with different units, where one of the values is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit rate: If a car travels 120 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 4 cups of flour for 2 cakes, what is the unit rate of flour per cake?
Back
2 cups of flour per cake.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a ratio to a unit rate?
Back
Divide both parts of the ratio by the second part.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a person earns $300 for 15 hours of work, what is their hourly rate?
Back
$20 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 45 miles in 3 hours?
Back
15 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade