What is a unit rate?
Unit 3 Topic C: FLASHCARD REVIEW

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something (e.g., dollars per hour).
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit rate: Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many fluid ounces are in 3 cups? (1 cup = 8 fluid ounces)
Back
24 fluid ounces.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pints are in 8 quarts? (1 quart = 2 pints)
Back
16 pints.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of one fidget spinner at the Top Toys Shop?
Back
$9.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many fidget spinners does the Junk Shack sell for $64?
Back
8 fidget spinners.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which shop is cheaper for fidget spinners: Top Toys Shop or Junk Shack?
Back
The Junk Shack is cheaper by $1.00.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Measurement Conversions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Measurement Conversion Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Customary Capacity Conversions

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Math 6 - Unit 9 CSA Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
IM Grade 6 Unit 3 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Understanding Customary Units

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Capacity Conversions

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Capacity Conversions

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade