Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $90 for 5 hours of work, the unit rate is $18 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many ounces are in a pound?
Back
There are 16 ounces in a pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 4 pounds to ounces.
Back
4 pounds = 64 ounces.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit price?
Back
Unit Price = Total Price / Quantity.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Oreos cost $2.98 for 15.5 oz, what is the unit price?
Back
Unit Price = $2.98 / 15.5 oz = $0.192 per oz.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Chips Ahoy cost $2.50 for 14 oz, what is the unit price?
Back
Unit Price = $2.50 / 14 oz = $0.179 per oz.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Oreos or Chips Ahoy?
Back
Chips Ahoy is the better deal because it has a lower unit price.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Comparing Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade