Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the quantity. For example, if 6 movie tickets cost $30, the unit rate is $30 ÷ 6 = $5 per ticket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What unit should go on the bottom when finding speed in miles per hour?
Back
Hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kaleigh buys 7 apps for $3 each, how much does she spend?
Back
$21 (7 apps x $3 per app = $21).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
When finding a unit rate, what operation do you perform?
Back
Divide the top number by the bottom number.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 gallons of milk cost $12, what is the cost per gallon?
Back
$3 per gallon (12 ÷ 4 = 3).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 150 miles in 3 hours?
Back
50 miles per hour (150 ÷ 3 = 50).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade