Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total cost and quantity?

Back

To find the unit rate, divide the total cost by the quantity. For example, if 6 movie tickets cost $30, the unit rate is $30 ÷ 6 = $5 per ticket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What unit should go on the bottom when finding speed in miles per hour?

Back

Hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kaleigh buys 7 apps for $3 each, how much does she spend?

Back

$21 (7 apps x $3 per app = $21).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a unit rate, what operation do you perform?

Back

Divide the top number by the bottom number.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 gallons of milk cost $12, what is the cost per gallon?

Back

$3 per gallon (12 ÷ 4 = 3).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 150 miles in 3 hours?

Back

50 miles per hour (150 ÷ 3 = 50).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?