Unit 3 Review (Desmos)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per dog treat if Neel buys 8 dog treats for $4.40?
Back
$0.55
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does mac and cheese cost per pound if Abdullah purchased 3 pounds for $7.50?
Back
$2.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pounds of mac and cheese can Abdullah buy with $20 if it costs $7.50 for 3 pounds?
Back
8 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is 55% of 180?
Back
99
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much mac and cheese can Abdullah get per dollar if he buys 3 pounds for $7.50?
Back
0.4 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a product costs $15 and you want to find the cost per unit for 5 units, what is the cost per unit?
Back
$3 per unit
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
12/6 Bell Ringer (ADV)

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
CBA Day 1 2024 Honors

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade