Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

Back

15 hours.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which size bag of dog food has the lowest cost per pound?

Back

The 20-lb bag.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

Divide the total amount by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you travel 300 miles in 5 hours?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?