Rate and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
Back
15 hours.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which size bag of dog food has the lowest cost per pound?
Back
The 20-lb bag.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
Divide the total amount by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you travel 300 miles in 5 hours?
Back
60 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade