Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a fraction. For example, speed is a rate that compares distance to time.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one. It tells you how much of one item corresponds to one unit of another item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount of the first quantity by the total amount of the second quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate?

Back

$8 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is his unit rate?

Back

$1.25 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A dog eats 0.5 pounds of food every 50 minutes. How many pounds will the dog eat in 200 minutes?

Back

2 pounds.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate of snowfall?

Back

2.8 inches per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?