Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a fraction. For example, speed is a rate that compares distance to time.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one. It tells you how much of one item corresponds to one unit of another item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maya makes $10 an hour, how many hours will it take her to earn $150?

Back

15 hours

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit cost if you ordered 15 pizzas for $97.50?

Back

$6.50 per pizza

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ernie travels 195 miles in 3 hours, how far will he travel in 5 hours?

Back

325 miles

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit price?

Back

Unit Price = Total Price ÷ Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?