Ratios and Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
4th - 7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different units, such as miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the better buy between two products?
Back
Calculate the unit price for each product and compare them.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 12 pack of juice boxes costs $6.59, what is the cost per juice box?
Back
$6.59 ÷ 12 = $0.5492 per juice box.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of 4 triangles to 12 squares?
Back
The ratio is 1:3 after simplification.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of squares to circles if there are 12 squares and 6 circles?
Back
The ratio is 2:1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 apples cost $1.50, what is the cost per apple?
Back
$1.50 ÷ 3 = $0.50 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios and Rates Test

Flashcard
•
4th - 7th Grade
15 questions
GHMS unit 2 Rates and Ratio and Unit Rate

Flashcard
•
4th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Rates Test

Flashcard
•
4th - 7th Grade
15 questions
Rates Activity

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Words

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade