Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

4th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different units, such as miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the better buy between two products?

Back

Calculate the unit price for each product and compare them.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 12 pack of juice boxes costs $6.59, what is the cost per juice box?

Back

$6.59 ÷ 12 = $0.5492 per juice box.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of 4 triangles to 12 squares?

Back

The ratio is 1:3 after simplification.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of squares to circles if there are 12 squares and 6 circles?

Back

The ratio is 2:1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 apples cost $1.50, what is the cost per apple?

Back

$1.50 ÷ 3 = $0.50 per apple.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?