Ratios, Rates and Unit Rates ACC

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a:b'.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as speed (miles per hour) or price per item.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour or $3 per item.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2 suckers cost $1, what is the unit rate?
Back
The unit rate is $0.50 per sucker.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
In a ratio of 3:5, if there are 15 parts total, how many parts correspond to each quantity?
Back
3 parts correspond to 9 and 5 parts correspond to 15.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for a ratio of 2:3 for sugar to flour, how much sugar is needed for 9 cups of flour?
Back
6 cups of sugar are needed.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade