Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $18 for 1 hour of work, the unit rate is $18 per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you wash 95 cars in 5 days, the unit rate is 95 cars ÷ 5 days = 19 cars per day.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if Mr. Keys made $90 in 5 hours?

Back

$18 per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Julie makes $36 for three hours, what is her hourly rate?

Back

$12 per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the difference between a rate and a unit rate?

Back

A rate is a comparison of two quantities with different units, while a unit rate is a rate where the second quantity is 1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

When are unit rates useful?

Back

Unit rates are useful when you want to compare prices or quantities to determine the best deal.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Lynnette can wash 95 cars in 5 days, how many cars does she wash each day?

Back

19 cars per day.

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?