Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate with the denominator of one.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio of two quantities with different units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the complex fraction: 18/40.

Back

9/20.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices, what is the unit price?

Back

$0.248 per slice.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?

Back

$0.265 per slice.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate miles per gallon?

Back

Miles per gallon = Total miles driven / Total gallons used.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the miles per gallon if 256 miles were driven with 8 gallons of gas.

Back

32 miles per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?