What is a unit rate?
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate with the denominator of one.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio of two quantities with different units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the complex fraction: 18/40.
Back
9/20.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices, what is the unit price?
Back
$0.248 per slice.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?
Back
$0.265 per slice.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate miles per gallon?
Back
Miles per gallon = Total miles driven / Total gallons used.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the miles per gallon if 256 miles were driven with 8 gallons of gas.
Back
32 miles per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade