Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. Unit Price
  5. Unit Prices & Constant Rate P. 1 And E 10
Unit Prices & Constant Rate p. 1 and E-10

Unit Prices & Constant Rate p. 1 and E-10

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

6th Grade

•

Easy

Created by

Michelle McNeal

Used 6+ times

FREE Resource

2 Slides • 5 Questions

1

Unit Prices & Constant Rate p. 1 and E-10

Slide image

2


  • Find the lower UNIT RATE, you need to _______ the ________ by the quantity.

  • For Better Buy....divide the ________________ by the quantity.

3

Fill in the Blanks

A store had 4 packs of paper for $7.44. How much would it cost if you were to buy 5 packs?

Type answer...

4

Poll

The jelly Junior High school color is made by mixing red paint with yellow paint. The ratio of red to yellow is 3 to 5. How much red paint should be mixed with 20 oz of yellow?

12 oz of red

12 oz

12

5

Multiple Choice

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has a lower unit price?

1

Blue

2

Red

3

They have the same unit rate.

6

Multiple Choice

At a candy store you could get 7 giant lollipops for $16.10. How much would it cost to buy 6 lollipops?

1

$12.80

2

$13.80

3

$14

4

Not Given

7

Multiple Choice

A video game store was getting rid of old games, selling them 5 for $102.05. If they sold 3 games, how much money would they have made?

1

$61.23

2

$51.23

3

$71.23

4

Not Given

pattern-tertiary

Unit Prices & Constant Rate p. 1 and E-10

Slide image

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 7

SLIDE