
Solve Rate Problems
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Jaclyn Clark
Used 6+ times
FREE Resource
34 Slides • 30 Questions
1
Solving Rate Problems
Day 2
2
Open Ended
What is something that you learned yesterday?
3
Yesterday we discussed:
Using Unit Rate to Solve Rate Problems
Converting Measurements Using Ratios
4
Today we will:
Review & Practice Solving Rate Problems
5
Don't forget:
Progress Reports come out on Nov. 19th
Your Spiral Review is due tonight!
6
QUICK QUESTION
7
Open Ended
What do you think of when you hear "unit rate"?
8
Unit Rate is
scaling down to 1
finding the amount per unit
9
Open Ended
What is an equivalent ratio?
10
Equivalent Ratios are..
11
Let's Review!
you should be using your notes.
12
Multiple Choice
True or False:
Turning a middle man into Unit Rate will help you scale up/down to the new rate
True
False
13
Poll
Solve in your notebook:
Yasmin uses 4 cups of papaya juice for every 6 cups of pineapple juice. If Yasmin already has 24 cups of pineapple juice, how many cups of papaya juice will she need to make the fruit punch?
Finished & I feel confident
Finished & I am unsure
14
Use your ratio work for Yasmin's punch to answer the following questions.
15
Multiple Choice
Yasmin uses 4 cups of papaya juice for every 6 cups of pineapple juice. If Yasmin already has 24 cups of pineapple juice, how many cups of papaya juice will she need to make the fruit punch?
True or False:
Yasmin is comparing cups to pineapple juice.
True
False
16
False.
Yasmin is comparing cups of papaya juice to cups of pineapple juice.
17
18
Multiple Choice
Yasmin uses 4 cups of papaya juice for every 6 cups of pineapple juice. If Yasmin already has 24 cups of pineapple juice, how many cups of papaya juice will she need to make the fruit punch?
True or False:
The ratio below is set up correctly to represent Yasmin's punch.
pineapplepapaya=64
True
False
19
True!
4 to 6 is our "given ratio"
20
Multiple Choice
Yasmin uses 4 cups of papaya juice for every 6 cups of pineapple juice. If Yasmin already has 24 cups of pineapple juice, how many cups of papaya juice will she need to make the fruit punch?
True or False:
The ratio below is set up correctly to represent Yasmin's punch.
pineapplepapaya=64=?24
True
False
21
False.
The 24 should be on the top since the 24 represents pineapple juice.
22
23
Multiple Choice
pineapplepapaya=64=24?
Will you need a middle man to solve for the equivalent ratio?
Yes
No
24
No, you do not need a middle man.
6 can scale up to 24 evenly
25
Open Ended
When is it necessary to use a middle man to solve?
26
You need a middle man when you can not scale down or scale up with a whole number.
Remember: with ratios you do not add or subtract
27
Fill in the Blanks
Yasmin uses 4 cups of papaya juice for every 6 cups of pineapple juice. If Yasmin already has 24 cups of pineapple juice, how many cups of papaya juice will she need to make the fruit punch?
Write your answer in the box.
Type answer...
28
pineapplepapaya=64=2416 cups of papaya
Yasmin needs 16 cups of papaya juice.
29
What your work should look like.
30
Poll
Solve in your notebook:
Jack bought 3 pairs of socks for $7.50. At this rate, how much would 10 pairs of socks cost?
Finished & I feel confident
Finished & I am unsure
31
Use your ratio work for Jack's socks to answer the following questions.
32
Fill in the Blanks
Jack bought 3 pairs of socks for $7.50.
What two things are we comparing?
*put a space between the items*
Type answer...
33
Pairs of socks and money!
Jack bought 3 pairs of socks for $7.50. At this rate, how much would 10 pairs of socks cost?
34
35
Multiple Choice
Jack bought 3 pairs of socks for $7.50. At this rate, how much would 10 pairs of socks cost?
if
7.50
3
10
36
Multiple Choice
Jack bought 3 pairs of socks for $7.50. At this rate, how much would 10 pairs of socks cost?
if
7.50
3
10
37
Multiple Choice
Jack bought 3 pairs of socks for $7.50. At this rate, how much would 10 pairs of socks cost?
if
Top
Bottom
38
socksmoney=37.50=10?
Remember, money is ALWAYS on the top
39
Multiple Choice
if
socksmoney=37.50=10? , what is my next step?Scale up by 7
Create a middle man
Scale down by 3
Divide 10 by 3
40
Next Step: Create a Middle Man
41
42
Open Ended
Why do you need a middle man for this ratio?
43
Because you cannot scale up from 3 to 10 with a whole number.
socksmoney=37.50=10?
44
Multiple Choice
socksmoney=37.50=??=10?
Can I use unit rate for this ratio?
No
Yes
45
Yes.
socksmoney=37.50=??=10?
46
Multiple Choice
Is the middle man set up correctly?
socksmoney=37.50=?1=10?
Yes
No
47
No, the 1 goes on the bottom to find the price per pair
socksmoney=37.50=1?=10?
48
Fill in the Blanks
socksmoney=37.50=1?=10?
How do you go from 3 to 1?
Type answer...
49
Scale down by 3
socksmoney=37.50=1?=10?
50
51
Fill in the Blanks
socksmoney=37.50=1?=10?
if you scaled down by 3 to get to 1, what is the next step?
Type answer...
52
Scale 7.50 down by 3
remember, what you do to the bottom you do to the top
53
54
Fill in the Blanks
Jack bought 3 pairs of socks for $7.50. At this rate, how much would 10 pairs of socks cost?
socksmoney=37.50=12.50=10?
Write your answer in the box:
Type answer...
55
socksmoney=37.50=12.50=1025
Jack would pay $25 for 10 pairs of socks.
56
What your work should look like.
57
YOUR TURN!
58
Fill in the Blanks
The ratio of boys to girls in history class is 4 to 5. How many girls are in the class if there are 12 boys in the class?
Type answer...
59
Fill in the Blanks
Alejandro read 4 pages in a book in 6 minutes. How long would you expect him to take to read 6 pages at this rate?
Type answer...
60
Fill in the Blanks
A recipe that will make 3 pies calls for 7 cups of flour. Find how many pies can be made with 28 cups of four.
Type answer...
61
Fill in the Blanks
Sara can type 90 words in 4 minutes. About how many words would you expect her to type in 10 minutes at this rate?
Type answer...
62
Fill in the Blanks
The Wildcats won 5 of their first 7 games this year. There are 28 games in the season. About how many games would you expect the Wildcats to win this season?
Type answer...
63
Fill in the Blanks
A factory produces 6 motorcycles in 9 hours. Find how many hours it takes to produce 16 motorcycles at this rate.
Type answer...
64
Poll
Rate yourself:
How do you feel about Solving Rate problems?
1 - I need more practice.
2 - I think I get it.
3 - Easy, so easy.
1
2
3
Solving Rate Problems
Day 2
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 64
SLIDE
Similar Resources on Wayground
56 questions
CKLA G5_U2_L2
Presentation
•
5th Grade
53 questions
Experimental vs Theoretical Review with Tree Diagrms
Presentation
•
6th - 8th Grade
54 questions
Thursday 2/11--Line of Best Fit
Presentation
•
8th Grade
53 questions
New world 3 Review 1
Presentation
•
6th - 8th Grade
50 questions
Quarter 1 - Week 5 - Addition and Subtraction of Fractions
Presentation
•
5th Grade
55 questions
6th Grade Fractions Operations Review
Presentation
•
6th Grade
56 questions
Mock Test 6
Presentation
•
6th Grade
54 questions
Calculating Density
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade