

Rate/Unit Rate Test Review
Presentation
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Sabrina Pitkewicz
Used 23+ times
FREE Resource
7 Slides • 16 Questions
1
Rate/Unit Rate Test Review

2
Rate
A RATE is a RATIO COMPARING two DIFFERENT units.
Miles per hour
People per group
Words per minute
$ Per item
3
Unit Rate
A RATE where you are comping something to the unit of another (1)
Unit = Uno = 1
$5 per hour
12 people in 1 group
50 miles per hour
$0.25 per min
55 words per min
4
Multiple Select
Check all of the following that are unit rates.
60 mph
90 words in two minutes
$4 for 1 cup of coffee
3 girls to 6 boys
5
Multiple Choice
6
Multiple Choice
7
Multiple Choice
Rate or Unit Rate?
400 miles in 8 hours
Rate
Unit Rate
8
Multiple Choice
Rate or Unit Rate?
12 miles per hour
Rate
Unit Rate
9
Multiple Choice
Rate or Unit Rate?
$25 for 5 glasses
Rate
Unit Rate
10
Multiple Choice
Rate or Unit Rate?
12 people in 3 groups
Rate
Unit Rate
11
Rate to Unit Rate
To go from a rate to a unit rate you must divide.
$20 for 4 cans (20 dvided by 4 = 5)
$5 per can
12
Multiple Choice
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
13
Multiple Choice
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
14
Multiple Choice
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
15
Unit Rate to a Rate
To go from a unit rate to a rate you must multiply.
$5 for 1 can...how much for 7 cans? ($5 x 7 = 35)
$35 for 7 cans
16
Multiple Choice
There are 25 rubber bands per pack. How many rubber bands are there in 5 packs?
125 rubber bands
100 rubber bands
15 rubber bands
5 rubber bands
17
Multiple Choice
Miguel gets paid $20 per hour. How much will get paid if he works 10 hours?
$2
$20
$200
$2000
18
Rate to NEW Rate
To go from a rate to a new rate you can multiply BUT if you cannot multiply FIRST you must find the unit rate by dividing, then multiply to the new rate.
$50 for 10 minutes, how much for 15 minutes.
($50 divided by 10 = $5 per minute; $5 x 15 = $75)
$75 for 15 minutes
19
Multiple Choice
20
Multiple Choice
Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?
75 words
750 words
2,250 words
7.5 words
21
Comparing Rates
Who is the fastest?
Whic is the better deal?
22
Multiple Choice
Joe can type 70 words in 2 minutes. Miguel can type 120 words in 3 minutes. Who is the faster typist? Show your work.
.
Joe
Miguel
23
Multiple Choice
Which is the better buy?
A 4 pack of t-shirts for $2.24
A 6-pack of t-shirts for $3.12
An 8 pack of t-shirts for $4.24
Rate/Unit Rate Test Review

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 23
SLIDE
Similar Resources on Wayground
18 questions
Dividing Decimals by Whole Numbers
Presentation
•
5th - 7th Grade
18 questions
Review 5th grade second NC Check In
Presentation
•
5th Grade
20 questions
Math Vocabulary: Scaling Figures
Presentation
•
5th - 7th Grade
16 questions
Algebra 1 FSA EOC Practice Test ~ Non-Calculator
Presentation
•
10th - 11th Grade
18 questions
7th grade intigers
Presentation
•
6th - 7th Grade
19 questions
6.5 B Lesson
Presentation
•
6th Grade
21 questions
Prime & Composite Numbers
Presentation
•
5th Grade
18 questions
Personal Financial Literacy
Presentation
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade