Search Header Logo
Compare and Predict Rates and Ratios

Compare and Predict Rates and Ratios

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

6th Grade

•

Practice Problem

•

Medium

•
CCSS
6.RP.A.3A, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

Kellyn Morning

Used 15+ times

FREE Resource

5 Slides • 3 Questions

1

Compare and Predict Rates and Ratios

Mrs. Cantu

Slide image

2

How are rates and ratios similar and different?

  • Ratios - a comparison of two quantities describing the same attribute

    Example: There are 8 boys and 9 girls in the classroom. The ratio is 8 to 9

  • Rate - comparison of two quantities having different attributes

    rates are a special kind of ratio

    example: Your heart beats 80 beats per minute, you drive 15 miles/hour

  • Unit Rate - has a denominator of 1 when written as a fraction

3

Multiple Choice

Thinking of equivalent ratios, 1 : 4 is equal to:

1

2 : 9

2

4 : 16

3

6 : 26

4

8 : 40

4

Multiple Choice

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
1
$8 per pound
2
$5 per pound
3
$35 per pound
4
0.125 pounds per dollar

5

Example 1

STAAR Question - window washer cleaned 38 windows in 2 hours. At this rate, how many windows did he clean in 7 hours? 

6

Example 2

STAAR Question - In Dallas, Texas, 8 bats ate 40 grams of insects in one night. At this rate, how many grams of insects could 64 bats eat in one night? 

7

Multiple Choice

STAAR Question – The ratio of boys to girls in a choir is 5 to 4. There are 52 girls in the choir. How many boys are there?

1

65 boys

2

60 boys

3

75 boys

4

50 boys

8

Google Classroom

Open the assignment labeled Warm Up and Practice under January 6, 2021

Slide image
pattern-tertiary

Compare and Predict Rates and Ratios

Mrs. Cantu

Slide image

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 8

SLIDE