Search Header Logo
Math 1 Feb 11

Math 1 Feb 11

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

9th Grade

•

Hard

Created by

Matthew Westbrook

Used 1+ times

FREE Resource

23 Slides • 14 Questions

1

Math 1

February 11, 2021

Slide image

2

Example 1

 y≥2x+3y\ge2x+3  
 y≥23x−1y\ge\frac{2}{3}x-1  

3

Example 2

 y≤−3y\le-3  
 2x+y≥−12x+y\ge-1  

4

Example 3

 3x+2y≤−23x+2y\le-2  
 x+2y≤2x+2y\le2  

5

Example 4

 5x−3y≥65x-3y\ge6  
 5x−3y≥95x-3y\ge9  

6

Multiple Choice

Question image

What is the system of equations in the graph?

1

3x−y>−23x-y>-2
2x+y≥−32x+y\ge-3

2

3x+y>−23x+y>-2
2x−y≥−32x-y\ge-3

3

2x−y≤−32x-y\le-3
3x+y<−23x+y<-2

4

3x−y<−23x-y<-2
2x+y≤−32x+y\le-3

7

8

Example 5

Amy asked you to make 15 L of fruit punch that contains 72% fruit juice by mixing together some Sweet Tropical Fruit Punch and some grape juice. How much of each ingredient do you need if the Sweet Tropical Fruit Punch contains 58% juice?

9

Example 6

Carlos wants to make 14 L of a 70% sugar solution by mixing together a 90% sugar solution and a 20% sugar solution. How much of each solution must he use?

10

Example 7

Stefan wants to make 20 L of a 76% acid solution by mixing together a 90% acid solution and a 55% acid solution. How much of each solution must he use?

11

Example 8

Dan asked you to make 15 L of fruit punch that contains 16% fruit juice by mixing together some amount of Brand A fruit punch and some amount of Brand B fruit punch. Brand A contains 12% fruit juice and Brand B contains 18% fruit juice. How much of each do you need?

12

Fill in the Blanks

A metallurgist needs to make 15 lb. of an alloy containing 70% silver. She is going to melt and combine one metal that is 80% silver with another metal that is 30% silver. How much of each should she use?


(80% silver, 30% silver)

Type answer...

13

14

Fill in the Blanks

To build the garden of your dreams you need 6 yd³ of soil containing 68% silt. You have two types of soil you can combine to achieve this: soil with 36% silt and pure silt. How much of each soil should you use?


(36% silt, pure silt)

Type answer...

15

16

Multiple Choice

Quiz 15 Review Question: Go look up what you answered, keep it the same if it was correct.


Stephanie buys a box of 50 candy bars for $10.00. She sells each candy bar for $1.50. Ashley buys a box of 50 candy bars for $15. She sells each candy bar for $2.00. Which system of equations can be used to determine when Stephanie and Ashley will have the same profit, y, after selling x candy bars?

1

y=1.50x−10y=1.50x-10
y=2x−15y=2x-15

2

y=10x+1.50y=10x+1.50
y=15x+2y=15x+2

3

y=1.50x+10y=1.50x+10
y=2x+15y=2x+15

4

y=10x−1.50y=10x-1.50
y=15x−2y=15x-2

17

18

Multiple Choice

Question image

Quiz 15 Review Question: Go look up what you answered, keep it the same if it was correct.


The table shows the number of miles traveled and the corresponding costs for a certain delivery truck. Which statement best describes the slope of the best-fit linear model?

1

The total increases by approximately $1.75 for every mile traveled.

2

The total cost increases by approximately $2.76 for every mile traveled.

3

The total cost increases by approximately $1.18 for every mile traveled.

4

The total cost increases by approximately $3.20 for every mile traveled.

19

20

Fill in the Blanks

Quiz 15 Review Question: Go look up what you answered, keep it the same if it was correct.


An electronics store received two shipments of radios. Of the 250 radios in the first shipment, exactly 6% were damaged. In the second shipment, 4% of the radios were damaged. A total of 24 radios were damaged. How many radios in the combined shipments were not damaged?

Type answer...

21

22

Fill in the Blanks

Quiz 15 Review Question: Go look up what you answered, keep it the same if it was correct.


A bakery sells glazed and sprinkled donuts in boxes by the dozen. On Saturday, the bakery sold half as many sprinkled donuts as glazed donuts. If the total number of donuts sold Saturday was 936, how many boxes of glazed donuts were sold?

Type answer...

23

24

Fill in the Blanks

Quiz 15 Review Question: Go look up what you answered, keep it the same if it was correct.


How many cups of a snack mix containing 30% granola should be combined with 4 cups of a snack mix containing 75% granola to get a mixture that contains 40% granola?

Type answer...

25

26

Fill in the Blanks

Simplify. Your answer should only contain positive exponents. Use ^ for exponents. Write your answers in alphabetical order.

 (yx0)3x4y−1×y3\frac{\left(yx^0\right)^3}{x^4y^{-1}\times y^3}  



Type answer...

27

28

Fill in the Blanks

Solve for x. 

(smaller number, larger number)

 7+4∣−8−4x∣=1037+4\left|-8-4x\right|=103  



Type answer...

29

30

Fill in the Blanks

One line passes through the points (2,3) and (8,6). A second line passes through the points (6,7) and (-2,5). At what point do these two lines intersect?

Type answer...

31

32

Fill in the Blanks

For her birthday party Chelsea mixed together 2 L of Brand A fruit punch and 8 L of apple juice. If Brand A contains 15% fruit juice, then what percent of the final mixture is fruit juice?

Type answer...

33

34

Fill in the Blanks

6 lb of brand X coffee were mixed with 8 lb of brand Y coffee which costs $17/lb to make Heather's special coffee blend which

costs $20/lb. What is the price per lb of brand X coffee?

Type answer...

35

36

Fill in the Blanks

The original price of a purse was $199.95. The price was discounted 10% six weeks in a row. What is the current price of the purse to the nearest penny?

Type answer...

37

pattern-tertiary

Math 1

February 11, 2021

Slide image

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 37

SLIDE