
Unit Rates Reminders & Practice
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Samantha Johnson
Used 14+ times
FREE Resource
4 Slides • 14 Questions
1
2
Let's watch this video to see what a rate really is!
https://www.khanacademy.org/math/cc-sixth-grade-math/cc-6th-ratios-prop-topic/cc-6th-rates/v/introduction-to-rates
3
Open Ended
Type in a rate of your own! Try to be creative.
4
Compare the two units using a fraction.
You CAN choose to simplify your faction if you would like (this may allow you to solve without a calculator).
Divide the numerator by the denominator to solve.
Don't forget to LABEL!
5
6
Multiple Choice
Which of these is a unit rate?
325 words in 25 minutes
$75 for 3 shirts
8 miles per hour
15 meters in 8 seconds
7
Multiple Choice
8
Multiple Choice
9
Multiple Choice
10
Multiple Choice
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$6.50 per pizza
11
Multiple Choice
12
Multiple Choice
Jenny bikes 1/4 of a mile in 1/12 of an hour. How far will she go in one hour?
3 miles
1/48th mile
3 hours
48 miles
13
Multiple Choice
14
Multiple Choice
15
Multiple Choice
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:
A 20-lb bag for $23.44
An 8-lb bag for $9.88
A 40-lb bag for $49.00
Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?
The 8-lb bag
The 20-lb bag
The 40-lb bag
I have a cat
16
Multiple Choice
What is the unit rate of paws per dog?
2
4
8
16
17
Multiple Choice
What is the unit rate in miles per hour?
60 miles per hour
120 miles per hours
1 mile per hour
180 miles per hours
18
Multiple Choice
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 18
SLIDE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Unit Rates
Presentation
•
6th - 7th Grade
10 questions
Proportional and Nonproportional Relationships
Presentation
•
7th - 8th Grade
12 questions
Inequalities Word Problems
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Percent Change
Presentation
•
7th Grade
13 questions
Trade Barriers
Presentation
•
6th - 8th Grade
17 questions
Solving Two-Step Equations and Inequalities Word Problems
Presentation
•
7th - 8th Grade
12 questions
Discount and sale price
Presentation
•
6th - 8th Grade
14 questions
Independent Events
Presentation
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Explore Rational Number Operations and Applications
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Linear vs Nonlinear Functions
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade