
Chapter 12: Shopping for Food
Presentation
•
Life Skills
•
7th - 8th Grade
•
Easy
April Flores
Used 37+ times
FREE Resource
20 Slides • 15 Questions
1
2
How to plan your food shopping.
How to shop wisely.
Understand:
Do:
How to find the Unit Price of an item.
Importance of organizing your list
Create a shopping list and compare prices to shop wisely
3
Things to consider
Budget: How much you can spend?
Time: When will you shop?
Location: Where will you shop?
List: What will you buy?
4
Open Ended
What is the name of the store your family goes grocery shopping at?
5
Supermarkets: have a variety of foods attractively displayed. Many offer extra services
Warehouse: are similar to supermarkets but food is often displayed in cardboard boxes. Prices are usually lower. (Bulk Foods)
Convenience: are smaller and usually more expensive than supermarkets.
Co-Op: Membership fee, they buy in large quantities and sells it at a lower price.
* Copy this into your notebook
6
Match
Supermarket
Warehouse
Convenience Store
Supermarket
Warehouse
Convenience Store
7
Payless, Happy Mart, American Grocery, Hafa Adai Mart, 7 days etc
Cost U Less, Costco
Aguon Store, Buenas Mart, Hi-Mart, Besta Market, etc.
Costco
8
Match
Canned
Fresh
Frozen
Dried
Canned
Fresh
Frozen
Dried
9
10
Poll
What type of food does your family normally buys to most of?
Dried Food
Canned Food
Frozen Food
Fresh Food
11
12
Because....
To make them safer to eat or drink. (pasteurized milk)
To make them easier to use.
To lengthen the time they can be stored. (Dried fruits)
To add nutrients or put nutrients back that have been lost.
Foods with add nutrients are called enriched or fortified.
To turn the food into a particular product.
For example to make flour and breakfast cereal or Spam
13
are processed foods to make them more convenient to store or use such as canned tomato sauce, mashed potato mix or a frozen meal.
14
Poll
Does your family make a list before shopping?
15
Poll
Does your family make a plan when you go shopping?
Yes
No
Not Sure
Sometimes
16
Plan meals and snacks you're going to have.
Consider what foods you already have and need to use up.
Check for ads to see whats on sale.
Use your plan to make the list that you need to buy
If you clip coupons, look through them to find any you can use.
An organized list can speed up your shopping.
17
Grocery Section: canned, bottled, boxed, and packaged foods that can be stored at room temperature.
Produce: fresh vegetables and fruits
Refrigerated cases: dairy products. juices, and fresh meat, poultry, and fish.
Delicatessen (Deli): hot and cold ready-to-eat foods.
Bulk foods: unpacked grocery items kept in large bins.
Frozen Foods: Foods that are frozen
18
19
20
Multiple Select
What are examples of foods found in the grocery section?
21
Multiple Choice
What part of the store will I find fruits and vegetables?
Produce
Refrigerated
Grocery
Delicatessen (Deli)
22
Choose Quality Foods
Avoid damaged containers
Cold items are cold
Frozen items are frozen
Check Expiration dates
Compare
Forms of food
Different Brands
Different Sizes
* Copy at least 3 tips into your notebook
23
Be Considerate with the cart
Handle food carefully
Don't open packages
Place RAW meat in plastic
Don't cross contaminate
Bring reusable bags
24
Open Ended
What are some shopping rules that people follow without being told?
25
Multiple Choice
Where should you go after you go shopping?
Eat at the food court or restaurant
Go shopping at Macy's
To your friends house to visit
Home to store it properly
26
Multiple Choice
What rule do you follow when putting away your foods that you bought?
First in, First out
First in, push the rest to the back
There are no rules
27
Based on the recipe provide, Create a shopping list.
Your Turn
Grocery Section: canned, bottled, boxed, and packaged foods that can be stored at room temperature.
Refrigerated cases: dairy products. juices, and fresh meat, poultry, and fish.
Produce: fresh vegetables and fruits
Frozen Foods: Foods that are frozen
Delicatessen (Deli): hot and cold ready-to-eat foods.
28
Sometimes the unit price of an item is posted on the shelf. If not, you can compute the unit price yourself using the formula.
Price of the item ➗ number of units in the item = unit price
29
30
31
Multiple Choice
How many ounces is this item?
24 oz.
32 oz.
67 oz.
95 oz.
32
Open Ended
What is the unit price for this item?
33
Multiple Choice
Based on the unit price, which item is cheaper per ounce.
67 oz Prego Traditional Sauce
24 oz Hunts Spag Meat Sauce
34
35
Open Ended
What is 1 information you learned about shopping for food?
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 35
SLIDE
Similar Resources on Wayground
28 questions
Operations with Scientific Notation
Presentation
•
8th Grade
28 questions
PMA Physical Science Review
Presentation
•
8th Grade
28 questions
EL TIEMPO LIBRE
Presentation
•
6th - 8th Grade
28 questions
Predicting Natural Hazards
Presentation
•
7th - 8th Grade
29 questions
Particles & Matter - Change of State
Presentation
•
7th - 8th Grade
30 questions
Connotation and Denotation
Presentation
•
7th - 8th Grade
28 questions
Never Retreat
Presentation
•
7th Grade
28 questions
Skeletal, Muscular, and Integumentary Systems: Explain
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade