
- Resource Library
- Math
- Percents, Ratios, And Rates
- Proportion Word Problems
- Proportion Word Problems Slides
Proportion word problems Slides
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Cynthia Careaga
Used 1+ times
FREE Resource
6 Slides • 11 Questions
1
First, understand the correct set up of the ratios in proportion will help when solving word problems.
Example: If 6 melons cost $9; What is the cost of 10 melons?
What do you know? the cost of 6 melons is $9 and it is equally proportioned to 10 melons to X dollars.
Now set up the proportion and solve to find the total cost of 10 melons.
2
3
4
Understanding the correct set up of the rates or ratios in proportion form will help when you need to solve proportion problems.
Example: If 6 melons cost $9, what is the cost of 10 melons?
The rates are 6 melons to $9 is equal to 10 melons to x dollars.
Set the proportion up; solve to find the cost of 10 melons.
5
6
7
Multiple Choice
Two ratios that are equal are:
8
Multiple Choice
A car travels 120 miles in 3 hours (with a constant speed). How long will it take a car to travel 200 miles?
What is the correct proportion to solve this problem?
3 hours200 miles= 120 miles? hours
3 hours120 miles=? hours200 miles
9
Multiple Choice
A car travels 120 miles in 3 hours (with a constant speed). How long will it take a car to travel 200 miles?
3 hours120 miles=? hours200 miles
10
Multiple Choice
The cost of 50 apples is $25.00. How much would 75 apples cost?
50 apples25 dollars=75 apples? dollars
25 dollars75 apples=50 apples? dollars
11
Multiple Choice
The cost of 50 apples is $25.00. How much would 75 apples cost?
50 apples25 dollars=75 apples? dollars
12
Multiple Choice
It takes Mike 18 minutes to finish reading 4 pages of a book. If Mike reads each page at the same pace, how long does it take for him to finish reading 30 pages?
4 min30 pages=18 pages? min
4 pages18 min=30 pages? min
13
Multiple Choice
It takes Mike 18 minutes to finish reading 4 pages of a book. If Mike reads each page at the same pace, how long does it take for him to finish reading 30 pages?
4 pages18 min=30 pages? min
14
Multiple Choice
Nathan packs 39 boxes in 3 hours for UPS. If Nathan packs the same number of boxes every hour, how many boxes can he pack in his 8-hour shift?
3 hours39 boxes= 8 hours? boxes
8 hours39 boxes=3 hours? boxes
15
Multiple Choice
16
Multiple Choice
The weight of 13 candy bars is 26 ounces. If each candy bar weighs the same amount, what is the weight of 35 candy bars?
26 oz13 candy bars=? oz 35 candy bars
17
Multiple Choice
If 24 loaves of bread cost $48.00, how much would 10 loaves of bread cost?
48 dollars24 loaves= ? dollars10 loaves
First, understand the correct set up of the ratios in proportion will help when solving word problems.
Example: If 6 melons cost $9; What is the cost of 10 melons?
What do you know? the cost of 6 melons is $9 and it is equally proportioned to 10 melons to X dollars.
Now set up the proportion and solve to find the total cost of 10 melons.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 17
SLIDE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Solving Systems of Linear Equations by Substitution
Presentation
•
7th - 8th Grade
12 questions
Triangle Angle Measurements
Presentation
•
7th - 8th Grade
15 questions
Scatter Plots
Presentation
•
8th Grade
11 questions
Slope Intercept Form
Presentation
•
8th Grade
11 questions
Scatter Plots
Presentation
•
8th Grade
14 questions
Transformations (Math 8)
Presentation
•
8th Grade
10 questions
Transformations
Presentation
•
8th Grade
15 questions
Solving One-Step and Two Step Equations
Presentation
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Linear vs Nonlinear Functions
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Parallel Lines & Transversals Angle Relationships Test 11/2/22
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Explore Real Numbers and Their Properties
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade