

Unit Rates and Unit Price
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Joseph Anderson
FREE Resource
5 Slides • 11 Questions
1
2
Introduction to Rates
Rates are a comparison of two quantities with different units.
Unit rates are rates that have a denominator of 1 unit.
Unit rates help us compare prices, speeds, and other measurements.
They are often expressed as fractions or decimals.
3
Multiple Choice
What are unit rates used to compare?
Quantities with different units
Prices, speeds, and other measurements
Rates with a denominator of 1 unit
Fractions or decimals
4
Unit Rates:
Rates with a denominator of 1 unit are used to compare quantities with different units.
They are commonly used to compare prices, speeds, and other measurements. Unit rates can be represented as fractions or decimals.
They provide a standardized(uniformed) way to compare different quantities and make informed decisions.
5
Understanding Unit Rates
Unit rate: A rate that compares a quantity to one unit of another quantity.
Calculating unit rate: Divide the quantity by the unit to find the rate.
Example: If 10 apples cost $5, to find the cost per apple, divide the cost, or $5 by the number of apples, 10. Your unit rate would be $0.50 per apple
6
Multiple Choice
What is the unit rate if 15 oranges cost $7.50?
$0.50 per orange
$0.75 per orange
$1.00 per orange
$1.50 per orange
7
Unit Price:
Did you know? The unit rate is the cost per unit of a product. In this case, the unit price for oranges is $0.50 per orange. It means that each orange costs $0.50. So, if you want to buy 15 oranges, it will cost you $7.50. Remember, unit price help us compare prices and make informed decisions!
8
Multiple Choice
What is unit rate used for?
Comparing prices
Calculating ratios
Measuring quantities
Converting units
9
Fill in the Blanks
Joshua earns a rate of $20 per hour tutoring. What is the Unit Rate?
10
Open Ended
Joshua earns $20 per hour tutoring. At this rate how much money does he make if he tutors 8 hours?
11
Open Ended
Joissy is jumping rope. The double number line represents the number of minutes and the number of jumps Joissy does. What is Joissy's jumping rate in jumps per minute?
12
Multiple Choice
What is the unit rate ?
55 jumps per minute
110 jumps in 2 minutes
220 jumps in 4 minutes
330 jumps in 6 minutes
13
Draw
Bravo Supermarket sells 5 cans of condensed milk for $2.50.
Write this amount as a rate of cost to cans.
14
Math Response
Bravo Supermarket sells 5 cans of condensed milk for $2.50.
What is the rate in dollars per can?
EXPRESS AS A FRACTION
15
Math Response
What is the cost of 10 cans of soup?
EXPRESS AS A FRACTION
16
Fill in the Blanks
Ms. Rios wants to buy cans of condensed milk for the can drive. She has $15.00. What is the greatest number of cans she can buy?
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 16
SLIDE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Speed
Presentation
•
6th Grade
15 questions
Unit 1 Review: Number Sense
Presentation
•
6th Grade
13 questions
Module 16: Unit 3 Lessons 1-9 Review
Presentation
•
6th Grade
13 questions
2/22 Unit Rate
Presentation
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit rate
Presentation
•
6th Grade
13 questions
Unit 4 Lesson 8 Percent Increase and Decrease with Equations
Presentation
•
6th - 7th Grade
10 questions
Metric Conversions
Presentation
•
5th Grade
13 questions
Dividing Whole Numbers & Unit Fractions
Presentation
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiply and Divide Integers
Quiz
•
6th Grade