

Unit Rates and Unit Price
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Joseph Anderson
FREE Resource
10 Slides • 11 Questions
1
Learning Target: I can find and use unit rates to solve problems.
2
3
4
Multiple Select
Which is not a RATE
60 hours in every 2 hours
30 miles per mile
21hour55 sq ft
5
Multiple Choice
Greta uses 3 ounces of flour for every
43 of pasta. Choose the rate.3/4 pasta
43 pasta3 cups of flour
3 ounces
3 cups of flour43 pasta
6
A rate in which the second quantity is one.
7
8
Multiple Select
Which one is NOT a unit rate
4 miles per hour
4 miles in 3 hours
1 hour 30 miles
5 hours69 gallons
9
10
Multiple Choice
What is a unit rate? Choose the best answer!
a improper fraction
a word problem
a rate where a quantity is one
5 to 3
11
Multiple Choice
Choose the unit rate
200 miles in 3 hours
$5 for 1 pizza
10 popsicles for 5 students
80 miles for 2 gallons
12
13
Multiple Choice
What does the word per mean?
to add
to subtract
to multiply
to divide
14
Multiple Choice
How do you calculate points per game?
points x game
game x points
game ÷ points
points ÷ game
15
miles per hour
words per minute
miles per hour
EXAMPLE:
$40 for 5 pizzas. Find the price per pizza!
$87 for 3 video games. Find the price per video game.
16
Multiple Choice
At Target you can get 4 shirts for $28. What is the unit price? Cost per shirt.
$4 per shirt
$7 per shirt
$8 per shirt
$5 per shirt
17
Multiple Choice
You can purchase 3 Kentucky Kingdom season passes for $150. What is the unit price. What is the price per season pass?
$25 per season pass
$50 per season pass
$75 per season pass
$60 per season pass
18
Lots of items at the grocery store come in different sizes and cost different prices!
To find the unit rate divide $ by ounces
The 16 oz jar is .20 cents per ounce
The 64 oz jar is .13 cents per ounce
Which jar is cheaper?
19
Multiple Choice
Which item is the CHEAPER buy?
1 box of noodles
2 boxes of noodles
20
Lots of items at the grocery store come in different sizes and cost different prices!
To find the unit rate divide $ by ounces
The 16 oz shampoo is .39 cents per ounce
The 13.5 oz shampoo is .30 cents per ounce
Which bottle is more expensive?
21
Multiple Choice
Which item is the more EXPENSIVE buy?
MAC's water
ZAC's water
Learning Target: I can find and use unit rates to solve problems.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 21
SLIDE
Similar Resources on Wayground
13 questions
Determine the distance between two points on a plane
Presentation
•
6th - 7th Grade
17 questions
Conversions
Presentation
•
6th Grade
18 questions
Calculating Speed
Presentation
•
6th - 8th Grade
16 questions
Simple Interest
Presentation
•
7th - 8th Grade
16 questions
Money & Banking
Presentation
•
6th - 7th Grade
16 questions
Computer Problems
Presentation
•
6th - 7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates Review
Presentation
•
6th Grade
14 questions
Theoretical Probability
Presentation
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Explore Rational Number Operations and Applications
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade