

Unit price and unit rates
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
Kyle Mather
Used 1+ times
FREE Resource
6 Slides • 8 Questions
1
Monday/Tuesday Learning Target:
I can identify unit rates and how to calculate them from a rate.
Wednesday/Friday Learning Target:
I can learn how to find unit rates and equivalent rates.

2
used to compare quantities in which the second quantity is one
The denominator in the fraction is ONE
miles per hour
earnings per hour
cost per gallon
3
Multiple Choice
What is a unit rate? Choose the best answer!
a improper fraction
a word problem
a rate where a quantity is one
5 to 3
4
Multiple Choice
Choose the unit rate
200 miles in 3 hours
$5 for 1 pizza
10 popsicles for 5 students
80 miles for 2 gallons
5
6
Multiple Choice
What does the word per mean?
to add
to subtract
to multiply
to divide
7
Multiple Choice
How do you calculate points per game?
points x game
game x points
game ÷ points
points ÷ game
8
miles per hour
words per minute
miles per hour
EXAMPLE:
$40 for 5 pizzas. Find the price per pizza!
$87 for 3 video games. Find the price per video game.
9
Multiple Choice
At Target you can get 4 shirts for $28. What is the unit price? Cost per shirt.
$4 per shirt
$7 per shirt
$8 per shirt
$5 per shirt
10
Multiple Choice
You can purchase 3 Kentucky Kingdom season passes for $150. What is the unit price. What is the price per season pass?
$25 per season pass
$50 per season pass
$75 per season pass
$60 per season pass
11
Lots of items at the grocery store come in different sizes and cost different prices!
To find the unit rate divide $ by ounces
The 16 oz jar is .20 cents per ounce
The 64 oz jar is .13 cents per ounce
Which jar is cheaper?
12
Multiple Choice
Which item is the CHEAPER buy?
1 box of noodles
2 boxes of noodles
13
Lots of items at the grocery store come in different sizes and cost different prices!
To find the unit rate divide $ by ounces
The 16 oz shampoo is .39 cents per ounce
The 13.5 oz shampoo is .30 cents per ounce
Which bottle is more expensive?
14
Multiple Choice
Which item is the more EXPENSIVE buy?
MAC's water
ZAC's water
Monday/Tuesday Learning Target:
I can identify unit rates and how to calculate them from a rate.
Wednesday/Friday Learning Target:
I can learn how to find unit rates and equivalent rates.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 14
SLIDE
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit 10: Volume - Lesson 1
Presentation
•
6th - 8th Grade
9 questions
Representing Proportional Relationships
Presentation
•
6th - 8th Grade
10 questions
2nd 9 Weeks Makeup - Tempo
Presentation
•
6th - 8th Grade
8 questions
Linear Equations Word Problems
Presentation
•
7th - 9th Grade
11 questions
Force & Motion
Presentation
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates with Fractions
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Two-Step Equations
Presentation
•
6th - 8th Grade
9 questions
Slope
Presentation
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Explore Rational Number Operations and Applications
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Linear vs Nonlinear Functions
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade