2.7 Equations in y=mx form

2.7 Equations in y=mx form

8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Better Buy Unit Rate Whole Number

Better Buy Unit Rate Whole Number

6th Grade - University

11 Qs

Rates Ratios Complex Fractions

Rates Ratios Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

9 Qs

12.7 Graphing Proportional Relationship

12.7 Graphing Proportional Relationship

8th Grade

12 Qs

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

6th Grade - University

10 Qs

2.7 Equations in y=mx form

2.7 Equations in y=mx form

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Arris White

Used 40+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal?
Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices
Sargento
Velvetta

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

y = 60x

y = 40x

y = 80x

y = 20x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write the equation for the table given

y = 1/3x

y = 3x

y = 1/2x

y= 2x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

y = (1/45)x

y = 45x

y=40x

y=90x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
y= (1/5)x
y = 10x
y = 5x
y = 3x

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

In the equation y = 14x, what is the slope?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?