Ratios
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
LIZA COOPERSMITH
Used 27+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00. What was the unit price for the water?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
88 students for 4 classes
How many students per class?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
10 questions
Cebirsel ifadelerde toplama-çıkartma
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ecuaciones Lineales
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Procenten 1
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Transformaciones geométricas
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
JOSE RIZAL REVIEW
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Números Reales
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Segundo Trimestre (repaso)
Quiz
•
4th - 12th Grade
10 questions
Ratios: Problems
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
