Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MULTIPLICACIÓN Y DIVISIÓN DE NUMEROS NATURALES

MULTIPLICACIÓN Y DIVISIÓN DE NUMEROS NATURALES

7th Grade

10 Qs

MODUS & MEDIAN

MODUS & MEDIAN

6th Grade

14 Qs

Ripasso

Ripasso

5th - 6th Grade

10 Qs

Operasi bergabung

Operasi bergabung

5th - 6th Grade

10 Qs

Decimals Multiplication and Division

Decimals Multiplication and Division

7th Grade

13 Qs

LINII IMPORTANTE ÎN TRIUNGHI - 1 - 2018

LINII IMPORTANTE ÎN TRIUNGHI - 1 - 2018

6th - 7th Grade

10 Qs

Lección de matemática

Lección de matemática

6th Grade

10 Qs

Membandingkan Bilangan Bulat

Membandingkan Bilangan Bulat

7th Grade

11 Qs

Ratios

Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

LIZA COOPERSMITH

Used 27+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00.  What was the unit price for the water?

$32.00
$0.50
$3.20
$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?

$3.33 per DVD
$3.03 per DVD
$2.33 per DVD
$3.23 per DVD

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 minutes
9 minutes
16 minutes
18 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 

3:5
1:3
3:11
3:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25
9:15
21:28
30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

35
60
18
50

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

6 to 1
1/6
18/3
3/18

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?

22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2