Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Rates, unit rates and better buy

Rates, unit rates and better buy

7th - 8th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th - 8th Grade

13 Qs

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

Compare Rates

Compare Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Georgia Ross

Used 3K+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?
addition
subtraction
multiplication
division

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following expresses a ratio?
2/3
two-thirds
0.667
2.3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
9/20
20/9
9.20
20.9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

9 minutes to 5 miles
Ratio
Rate
Unit Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

22 miles per hour
Ratio
Rate
Unit Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?