Unit Rate #3

Unit Rate #3

6th - 7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

Ratio Tables & Graphs

Ratio Tables & Graphs

6th Grade

10 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

7.RP Review

7.RP Review

7th Grade

10 Qs

6th Grade IM Unit 2 Review

6th Grade IM Unit 2 Review

6th Grade

12 Qs

Unit Rate #3

Unit Rate #3

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 3.OA.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Stephanie Lewis

Used 140+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah kicks 48 soccer balls per 6 minutes.  How many soccer balls does she kick per 1 minute?
6
8
4
1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
What is the ratio of Spongebobs to Patricks?
3:5
5:3
8:3
3:8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

JJ eats 5 chicken wings every night. How many chicken wings will he eat after a week?
35 Chicken Wings
40 Chicken Wings
25 Chicken Wings
30 Chicken Wings

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Charlie read 150 pages in 5 hours. What is his rate of pages read per hour?
450
0.03
30

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 A T-shirt launcher can launch 5 shirts in 20 minutes. What is the rate in shirts per hour?
4
100
.40
55

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It took Maria 21 minutes to run 3 miles. Which shows her unit rate?
21 minutes per mile
8 minutes per mile
7 minutes per mile
6 minutes per mile

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The teacher paid $12 for 6 pounds of candy. Which statement is true about her unit rate?
For every pound of candy, the teacher spent $3
For every pound of candy, the teacher spent $2
For each 3 pounds of candy, the teacher spent $2
For each 3 pounds of candy, the teacher spent $6

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?