Unit Rate #3

Unit Rate #3

6th - 7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Aritmatika Sosial

Aritmatika Sosial

7th Grade

10 Qs

Quiz Chapter 12: Data Handling

Quiz Chapter 12: Data Handling

7th Grade

10 Qs

Conversion Experience

Conversion Experience

4th Grade - University

10 Qs

groep 6 insecten quiz

groep 6 insecten quiz

1st - 12th Grade

15 Qs

Mixed Bag II Grade 4

Mixed Bag II Grade 4

4th - 6th Grade

10 Qs

Keep Change Flip(By Jeremiah Jones

Keep Change Flip(By Jeremiah Jones

5th - 6th Grade

10 Qs

Probability

Probability

7th Grade

14 Qs

La divisibilità

La divisibilità

6th Grade

15 Qs

Unit Rate #3

Unit Rate #3

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 3.OA.A.3, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

Stephanie Lewis

Used 141+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah kicks 48 soccer balls per 6 minutes.  How many soccer balls does she kick per 1 minute?

6
8
4
1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of Spongebobs to Patricks?

3:5
5:3
8:3
3:8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

JJ eats 5 chicken wings every night. How many chicken wings will he eat after a week?

35 Chicken Wings
40 Chicken Wings
25 Chicken Wings
30 Chicken Wings

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Charlie read 150 pages in 5 hours. What is his rate of pages read per hour?

450
0.03
30

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 A T-shirt launcher can launch 5 shirts in 20 minutes. What is the rate in shirts per hour?

4
100
.40
55

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It took Maria 21 minutes to run 3 miles. Which shows her unit rate?

21 minutes per mile
8 minutes per mile
7 minutes per mile
6 minutes per mile

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The teacher paid $12 for 6 pounds of candy. Which statement is true about her unit rate?

For every pound of candy, the teacher spent $3
For every pound of candy, the teacher spent $2
For each 3 pounds of candy, the teacher spent $2
For each 3 pounds of candy, the teacher spent $6

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?